ଛଠ୍ ପୂଜାରେ ବୁଡ଼ୁଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ ଅର୍ଘ୍ୟ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ

0

ଆଜି ହେଉଛି ଚାରି ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଛଠ ମହାପର୍ବର ତୃତୀୟ ଦିନ | ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦିଆଯିବ | ଏହାକୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଅର୍ଘ୍ୟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଉଦୟ ହେଉଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବାର ବିଧି ଅନେକ ଉପବାସ ଏବଂ ପର୍ବରେ ରହିଥାଏ କିନ୍ତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତରେ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବାର ପରମ୍ପରା କେବଳ ଛଠ୍ ପୂଜାରେ ରହିଥାଏ | ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବାଉଁଶ ଟୋକେଇଗୁଡିକୁ ଫଳ, ଥାକୁଆ, ଚାଉଳ ଲଡୁ ଏବଂ ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ସଜାଯାଇଥାଏ | ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତର କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତା’ପରେ ଅସ୍ତଗାମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇ ପାଂଚଥର ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇଥାଏ |

ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପ୍ରତ୍ୟୁଷାଙ୍କ ସହିତ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ରୁହନ୍ତି | ତେଣୁ ଛଠ ପୂଜା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଶେଷ କିରଣ ପ୍ରତ୍ୟୁଷାଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ପୂଜା କରାଯାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଉପବାସ ରଖନ୍ତି ସେମାନେ ଦ୍ୱିଗୁଣ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି | ଯେଉଁମାନେ ଅସ୍ତଗାମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଉଦିତ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅସ୍ତଗାମୀ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରି ଅନେକ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ | ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଖିର ଆଲୋକ ବଢ଼ିଥାଏ |

ଏଥର ଶେଷ ଅର୍ଘ୍ୟକୁ ୨୧ ନଭେମ୍ବରରେ ଦିଆଯିବ | ଏହି ଅର୍ଘ୍ୟ ଦେବା ପରେ ହିଁ ବ୍ରତଧାରୀ ଉପବାସ ଶେଷ କରିଥାନ୍ତି | କଞ୍ଚା କ୍ଷୀର ଏବଂ ପ୍ରସାଦ ଖାଇ ଏହି ଉପବାସ ସମାପନ କରାଯାଏ ।

ଛଠ୍ ର ଶେଷ ଅର୍ଘ୍ୟର ଲାଭ କ’ଣ?

ଏହା ଦ୍ବାରା, ପିଲାମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ | ଏହା ଖ୍ୟାତି ଆଣିଥାଏ | ବାପା ଏବଂ ପୁଅ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସୁଧାରିଥାଏ| ହୃଦ୍ ରୋଗ ଏବଂ ହାଡ ରୋଗରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.