କରୋନା ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଏହିସବୁ ଲକ୍ଷଣ ପ୍ରତି ରୁହନ୍ତୁ ସତର୍କ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ପରାମର୍ଶ

ବ୍ରିଟେନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କ ଭଳି ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ କୋଭସିଲ୍ଡ ଟିକା ନେବା ପରେ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଓ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବାରେ ଲାଗିଛି। ଟୀକାକରଣର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଜାତୀୟ କମିଟି ମଧ୍ୟ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଟିକା ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଟୀକାକରଣର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ବିଷୟରେ ଏକ ପରାମର୍ଶ ଜାରି କରିଛି। ଆଡଭାଇଜୋରିରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାର ୨୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କୌଣସି ଗୁରୁତର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଦେଲେ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜଣାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ଆଡଭାଇଜୋରୀ ଅନୁଯାୟୀ, କୌଣସି ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ (ବିଶେଷକରି କୋଭିଶିଲ୍ଡ), ଯଦି ଆପଣ ଶରୀରରେ ଫୁଲା, ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ବାନ୍ତି ବିନା ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ପ୍ରବଳ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ସମସ୍ୟା ହେବା ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ।

ଆଡଭାଇଜୋରୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଇଥିବା ସ୍ଥାନ ବ୍ୟତୀତ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅଂଶରେ ନାଲି ଦାଗ ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ | ଏଗୁଡିକ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମାଇଗ୍ରେନ୍ ସମସ୍ୟା ନାହିଁ, ତଥାପି ପ୍ରବଳ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେଉଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଜଣାଇବା ଆବଶ୍ୟକ |

କରୋନା ଟିକା ପରେ, ଯଦି ଆପଣ ନିଜକୁ ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ବିନା କାରଣରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବାନ୍ତି କରୁଛନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, କିମ୍ବା ଆପଣ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଅସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି, ଶରୀରର କୌଣସି ଅଙ୍ଗ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ ଏହି ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ଗୁରୁତର ଅଟେ | ତେଣୁ ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜଣାନ୍ତୁ |

ଟୀକାକରଣର ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଗଠିତ ଜାତୀୟ କମିଟି କହିଛି ଯେ ଦେଶରେ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ସହ ଜଡ଼ିତ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଘଟଣା ଖୁବ୍ କମ୍ ହୋଇପାରେ। କମିଟି ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ଭାରତରେ କୋଭିସିଲ୍ଡ ଟିକାର ପ୍ରତି ୧୦ ଲକ୍ଷ ଡୋଜରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଘଟଣା ମାତ୍ର ୦.୬୧ ପ୍ରତିଶତ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଛି।

ଆଡଭାଇଜୋରୀ ଅନୁଯାୟୀ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟିକା ନେବା ପରେ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର ଆଶଙ୍କା ୟୁରୋପୀୟ ମୂଳ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସୀୟଙ୍କଠାରେ ପ୍ରାୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ କମ୍ ଅଟେ। ଜାତୀୟ AEFI (ଟିକାକରଣ ପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ଘଟଣା) କମିଟି କହିଛି ଯେ କୋଭ୍ୟାକ୍ସିନ ଟିକା ଦିଆଯିବା ପରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବାର କୌଣସି ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନି।

Comments are closed.