ପବଜି ସମେତ ୧୧୮ ଟି ଚାଇନିଜ ଆପ ବ୍ୟାନ ପରେ ଡ୍ରାଗନକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିବେଶକଙ୍କ ଆଇନଗତ ସ୍ୱାର୍ଥ କଥା ମନେ ପଡ଼ୁଛି

0

ବୁଧବାର ଦିନ ଭାରତ ସରକାର PUBG ସମେତ ଦେଶରେ ୧୧୮ ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। PUBG ମୋବାଇଲ୍ ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀ ଟେନସେଣ୍ଟର ମାଲିକାନାଭୁକ୍ତ | ଏଥି ସହିତ ଚୀନର ବାଣିଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ଭାରତର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଚାଇନାର ନିବେଶକ ଏବଂ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଆଇନଗତ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରୁଛି। ଚୀନ୍ ଗୁରୁତର ଭାବରେ ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛି।


ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୁଧବାର ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ PUBG ସମେତ ୧୧୮ ଟି ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି। ଚାଇନାର ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ଏହା ହେଉଛି ଭାରତର ତୃତୀୟ ଡିଜିଟାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଜୁନ୍ ଶେଷରେ, ଭାରତ ଟିକଟକ ସମେତ ଚୀନର ୪୭ ଟି ଆପ୍ ଏବଂ ଜୁଲାଇ ଶେଷରେ ୫୯ ଟି ଚାଇନିଜ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲା। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପଛରେ ସରକାର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ସରକାର ୧୧୮ ଟି ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯାହା ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱ ତଥା ଅଖଣ୍ଡତା, ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା, ରାଜ୍ୟ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଜନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପାଇଁ ବିପଦ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ବିଭିନ୍ନ ଉତ୍ସରୁ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଉପଲବ୍ଧ ଅନେକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରୁଥିଲା ଏବଂ ଏହାକୁ ଭାରତରୁ ବାହାର ଲୋକେସନକୁ ଅବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଉପାୟରେ ପଠାଯାଉଥିଲା ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.