ଏହି ୮ଟି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ପାଟିରୁ ଆସିଥାଏ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରତିକାର

ଖରାପ ନିଶ୍ୱାସ ବା ପାଟିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଚିନ୍ତିତ | ବେଳେବେଳେ ଏହି ଗନ୍ଧ ଏତେ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ ଯେ କାହା ସହିତ କଥା ହେବା ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ | ଏହା ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ ଏବଂ ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି କାରଣଗୁଡିକ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ ।

ମଦ୍ୟପାନ- ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପାଟିରୁ ଖରାପ ନିଶ୍ୱାସ ଆସିଥାଏ | ତରଳ ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ପରେ ପାଟି ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ଏହା କାରଣରୁ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ସୃଷ୍ଟି ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ | ଡାକ୍ତରୀ ଭାଷାରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ହେତୁ ହାଲିଟୋସିସ୍ (Halitosis)ବା ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଫି, ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ସିଗାରେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଶୁଖିଲା ପାଟିର କାରଣ ହୋଇଥାଏ | ଶୁଖିଲା ପାଟି ହେତୁ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଲାଳ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନିଶ୍ୱାସ ଗନ୍ଧ ହେବାକୁ ଲାଗେ |

ଆପଣଙ୍କ ଜିଭ – ଜିଭରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ନିଶ୍ୱାସରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଆସେ | ଏଥିପାଇଁ ବ୍ରଶ କରିବା ପରେ ପ୍ରତିଦିନ ଜିଭ ସଫା କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଏଥିପାଇଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବଦଳରେ ଧାତୁ ଟଙ୍ଗ କ୍ଲିନର୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜିଭକୁ ସଫା ରଖିବ ଏବଂ ପାଟିରୁ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ |

ଥଣ୍ଡା – ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସ୍ ପରି ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ନିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଏହି ଜୀବାଣୁ ଥଣ୍ଡା ଯୋଗୁଁ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା କଫରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ନାକ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ଆପଣ ପାଟିରୁ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପାଟି ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସରୁ ଗନ୍ଧ ଆସିଥାଏ |

ଶୁଖିଲା ଫଳ- କିଛି ଶୁଖିଲା ଫଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ମିଠା ଯାହା ଉପରେ ଜୀବାଣୁ ସହଜରେ ଆସନ୍ତି | ଯେପରି 1/4 କପ୍ କିସମିସରେ 21 ଗ୍ରାମ ଚିନି ଥାଏ, ସମାନ ପରିମାଣର ଶୁଖିଲା ଆପ୍ରିକଟରେ 17 ଗ୍ରାମ ଚିନି ଥାଏ | ତଥାପି, ସେଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରାକୃତିକ ମିଠା ମିଳେ ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ | ଅନେକ ଶୁଖିଲା ଫଳଗୁଡ଼ିକ ଚିପଚିପା ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଦାନ୍ତ ମଧ୍ୟରେ ଅଟକିଯାଇଥାନ୍ତି | ଏହି କାରଣରୁ, ନିଶ୍ୱାସ ଗନ୍ଧ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଏଥିପାଇଁ ଶୁଖିଲା ଫଳ ଖାଇବା ପରେ କିଛି ସମୟ ପରେ ବ୍ରଶ କରନ୍ତୁ |

ଲୋ କାର୍ବ ଡାଏଟ୍- ଲୋ କାର୍ବ ଡାଏଟ୍ ଏବଂ ଅଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଗ୍ରହଣ ପାଟିରେ ଖରାପ ଗନ୍ଧ କରିଥାଏ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି, ଏପରି ଖାଦ୍ୟରେ ଫ୍ୟାଟ ପର୍ଣ୍ଣ ହେବା ପ୍ରକ୍ରିୟା କେଟୋନ୍ ନାମକ ଏକ ଯୌଗିକ ତିଆରି କରେ | କେଟୋନ୍ ଖରାପ ନିଶ୍ୱାସ ସୃଷ୍ଟି କରେ |ତେଣୁ ଏଥିପାଇଁ ଅଳ୍ପ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଚୁଇଙ୍ଗମ ଚୋବାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ |

ଔଷଧ- ଆଣ୍ଟିଡେପ୍ରେସାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଲର୍ଜି ସହିତ ୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଔଷଧ ଅଛି ଯାହା ପାଟିରେ ଲାଳ ପ୍ରବାହକୁ ରୋକିଥାଏ | ଏହି ଲାଳ ଜୀବାଣୁକୁ ପାଟିରୁ ଦୂରରେ ରଖେ | ଯଦି ଆପଣ ଏପରି ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଲିକ୍ବିଡର ପରିମାଣ ବଢ଼ାନ୍ତୁ | ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ | ଆପଣ ବିନା ଚିନିର ଚୁଇଙ୍ଗମ ଚୋବାଇ ପାରିବେ | ଆଉ ସବୁବେଳେ ପାଟି ସଫା ରଖନ୍ତୁ |

ଟନ୍ସିଲ୍ ଷ୍ଟୋନ – ଟନ୍ସିଲ୍ ଷ୍ଟୋନ ଜୀବାଣୁ, ଛୋଟ ଖାଦ୍ୟ କଣିକା, ମୃତ କୋଷ ଏବଂ କଫରେ ତିଆରି | ସେଗୁଡ଼ିକ ଟନସିଲରେ ଏବଂ ଜିଭ ପଛରେ ଅଟକି ଯାଆନ୍ତି | ସେଗୁଡ଼ିକ କୌଣସି କ୍ଷତି କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଖରାପ ନିଶ୍ୱାସକୁ ବଢ଼ାନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏହି ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଲୁଣିଆ ପାଣିରେ ଗାର୍ଗଲ୍ କରନ୍ତୁ |

ହଜମ ଶକ୍ତିରେ ଅସୁବିଧା – ବେଳେବେଳେ ଆମେ ଏପରି କିଛି ଖାଇଥାଉ ଯାହା ସହଜରେ ହଜମ ହୋଇନଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ହୃଦଘାତ, ଫ୍ଲାଟୁଲେନ୍ସ ଏବଂ ଏସିଡିଟି ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏହିସବୁ କାରଣରୁ ପାଟିରେ ଏକ ଖରାପ ଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ଥାଏ | ଏପରି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଯାହା ହଜମ କରିବା କଷ୍ଟକର |

Comments are closed.