ଯୋଗାସନ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ୭ ଟି ଭୁଲକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ

ଯୋଗାସନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆସନକୁ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ କରିବା ଜରୁରୀ | ଏବଂ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିନ୍ଦୁ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଯେତେବେଳେ ଯୋଗ ଆସନା କରୁଛନ୍ତି ସେତେବେଳେ ମନେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ | ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ୭ ଟି ସାଧାରଣ ତ୍ରୁଟି କରନ୍ତି |

ଅନଲାଇନ୍ ଯୋଗ କରିବା ସମୟରେ ହଠାତ୍ ସ୍କ୍ରିନକୁ ଦେଖିବା

ଏହି ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଅନଲାଇନ୍ ଯୋଗ କ୍ଲାସର ଚାହିଦା ବଢିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ଅନଲାଇନ୍ ଯୋଗ କ୍ଲାସକୁ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସମୟରେ, ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ ଯେ ବ୍ୟାୟାମର ମଝିରେ, ମୁଣ୍ଡକୁ ଆଘାତ କରି କିମ୍ବା ବେକକୁ ଟାଣି ହଠାତ୍ ପରଦାକୁ ନ ଦେଖିବା ପାଇଁ| ଏହା ବେକ କିମ୍ବା ପିଠି ସ୍ପ୍ରେନ୍ ପରି ଆଘାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

ଶସ୍ତା ଯୋଗ ମ୍ୟାଟ୍

ତୁମର ଯୋଗ ମ୍ୟାଟ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ମହଙ୍ଗା ହେବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ | ତଥାପି, ଭୁଲ ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଆଘାତକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଗୁଣର ଯୋଗ ମ୍ୟାଟ୍ ଆବଶ୍ୟକ | ଯଦି ଏକ ଯୋଗ ମ୍ୟାଟ୍ ସ୍ଲିପର ଅଟେ କିମ୍ବା ସମତଳ କିମ୍ବା ଆକୃତିର ରହେ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଆସନାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିବ | ତେଣୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ କୁଶନ ସହିତ ଏକ ଭଲ ମ୍ୟାଟରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ, ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆପଣ ସନ୍ତୁଳନ ହରାଇବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଆଣ୍ଠୁ କିମ୍ବା କାନ୍ଧରେ ଆଘାତ କରିବେ ନାହିଁ |

ଅନୁପଯୁକ୍ତ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା

ମୁକ୍ତ-ପ୍ରବାହିତ ଗତି ଯୋଗକୁ ପରିଭାଷିତ କରେ ଏବଂ ତୁମର ଆସନକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିବା ପାଇଁ, ତୁମେ ସଠିକ୍ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ଯାହା ଅତ୍ୟଧିକ ଟାଇଟ କିମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ଢିଲା, ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ କରିବାକୁ ବାରଣ କରିବ | ଆରାମଦାୟକ କିନ୍ତୁ ସୁସଜ୍ଜିତ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଅଙ୍ଗକୁ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ଚଳାଇବାକୁ ଦେଇଥାଏ | ଏଥିସହ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ କପଡା ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି ଏବଂ ଝାଳ ଶୋଷୁଛି |

ତୁମର ନିଶ୍ୱାସ ଧରି ରଖିବା

ପ୍ରାୟତଃ ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥିତି ଏବଂ ଗତିବିଧିକୁ ଠିକ୍ କରିବାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ଧରିଥା’ନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସ୍ଥିର ଏବଂ ସଠିକ୍ ନିଶ୍ୱାସ ଯୋଗର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଅଂଶ, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କର ନିଶ୍ୱାସ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏଥିସହ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ପାଟିରୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେଉ ନାହାଁନ୍ତି | ଯଦି ତାହା ହୁଏ, ମନ୍ଥର ଗତି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସ୍ଥିର ନିଶ୍ୱାସ ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ |

ପୂର୍ଣ୍ଣ କିମ୍ବା ଖାଲି ପେଟ ସହିତ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ କରିବା

ଯଦି ତୁମେ ଭୋକରେ ଅଛ, ତୁମେ ଆସନକୁ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିପାରିବ ନାହିଁ | ଏବଂ ଯଦି ତୁମେ ଅତ୍ୟଧିକ ପୂର୍ଣ୍ଣ, ଏହା ତୁମକୁ ମନ୍ଥର କରିବ, ଏବଂ ପୁନର୍ବାର, ତୁମେ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ | ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କର ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଏକ ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ହାଲୁକା ସ୍ନାକ୍ସ ରଖନ୍ତୁ |

ସଠିକ୍ ପ୍ରପ୍ସ୍ ବ୍ୟବହାର ନ କରିବା

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଯୋଗ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ କିଛି ଆସନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରପ୍ସ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ତାହା କରନ୍ତି | ପ୍ରପ୍ସ୍ ବେଳେବେଳେ ଅନାବଶ୍ୟକ ଅନୁଭବ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ସେଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ମନେରଖନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏହି ପ୍ରପ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ – ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସକୁ ଦୃଢ଼ କରନ୍ତି, ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଗଭୀର କରନ୍ତି |

ଶବାସନ ଛାଡିଦେବା

ଶବାସନ କେବଳ ଶୋଇବା ବିଷୟରେ ନୁହେଁ | ଏହା ଗୁରୁତ୍ୱହୀନ କିମ୍ବା ଅମୂଳକ ନୁହେଁ | ଏହି ପୋଜ ଆପଣଙ୍କୁ ଯୋଗର ପ୍ରକୃତ ଲାଭ ଗ୍ରହଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ଯୋଗର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିବେଶନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ଶବାସନ ସହିତ ସମାପନ କରନ୍ତୁ |

(ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ: ପ୍ରବନ୍ଧଟି ସାଧାରଣ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶର ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ |)

Comments are closed.