ଏହି ଗୋଟିଏ ଗଛରେ ଫଳିଥାଏ ୪୦ ପ୍ରକାରର ଫଳ: ମୂଲ୍ୟ ଜାଣି ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ଗୋଟିଏ ପ୍ରକାର ଫଳ ୪୦ ଟି ଗଛରେ ଲଗାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସମାନ ଗଛରେ ୪୦ ଟି ବିଭିନ୍ନ ଫଳର ବଢ଼ିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ହୋଇପାରେ | କିନ୍ତୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଆସିବା ହେତୁ ଏହା ‘ଟ୍ରି ଅଫ ୪୦’ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ଏହି ଗଛର ମୂଲ୍ୟ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିପାରେ | ‘ଟ୍ରି ଅଫ୍ ୪୦’ ନାମକ ଏହି ଗଛ ଦୁନିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି | ଅଦ୍ୟାବଧି ଆମେ ଦେଖିଥିଲୁ ଯେ କୃଷିର ଆଧୁନିକ କୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭିଦରୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ପ୍ରକାରର ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଗୋଟିଏ ଉଦ୍ଭିଦରୁ ପୋଷଣ କରାଯାଇପାରିବ |

ଗ୍ରାଫ୍ଟିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି| ବାସ୍ତବରେ, ବୃକ୍ଷର ଏହି ଗୁଣ ହେଉଛି ମାନବ-ମସ୍ତିଷ୍କର ଧାରଣାର ଫଳ | ଆମେରିକାର ସିରାକ୍ୟୁସ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଭିଜୁଆଲ୍ ଆର୍ଟ ପ୍ରଫେସର ସାମ୍ ଭନ୍ ଆଇକେନ୍ ଙ୍କ ଧାରଣା ଏହି ଅନନ୍ୟ ବୃକ୍ଷର ଆଧାର ଅଟେ। ‘ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ୍’ ନାମକ ଏକ କୌଶଳର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇ ସାମ୍ ଏହି ସଫଳତା ହାସଲ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଗଛଟି ଫଳିବାକୁ ପ୍ରାୟ ନଅ ବର୍ଷ ଲାଗିଛି |

ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ୍ କ’ଣ?

ବୃକ୍ଷରୋପଣର ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଗ୍ରାଫ୍ଟିଙ୍ଗ୍ କୌଶଳରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | କଢ଼ ସହିତ ଗଛର ଏକ ଶାଖା ଅଲଗା କରାଯାଏ ଏବଂ ଶୀତଦିନେ ଏହାକୁ ମୁଖ୍ୟ ଗଛରେ ବିଦ୍ଧ କରି ରୋପଣ କରାଯାଏ | ପ୍ରଫେସର ସାମ ୨୦୦୮ ରେ ଏହି କୌଶଳ ସାହାଯ୍ୟରେ ‘ଟ୍ରି ଅଫ୍ ୪୦’ ଉପରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ |

ଟ୍ରି ଅଫ୍ ୪୦ର ବିଶେଷତ୍ବ

ଏହି ଗଛରେ ବାଦାମ, ଆପ୍ରିକେଟ୍, ଚେରି ଏବଂ ପିଚ ପରି ୪୦ ଟି ଫଳ ଏକତ୍ର ବଢ଼େ | ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା | କୃଷି ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ଆଗ୍ରହ ଥିବାରୁ ପ୍ରଫେସର ସାମ ଏହି ଚମତ୍କାର କରିପାରିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ରଙ୍ଗୀନ ଫଳ ଏହି ଗଛକୁ ଅନେକ ଗୁଣ ସହିତ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇଥାଏ |

ଆମେରିକାର ବଗିଚା ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଗଛ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛି, ତାହା ଲିଜ୍ ନିଆଯାଇଛି | ୨୦୦୮ ପୂର୍ବରୁ, ଏହି ଉଦ୍ୟାନଟି ନ୍ୟୁୟର୍କ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ଲାବୋରେଟୋରୀର ଥିଲା | ଏଥିରେ ବିରଳ ପ୍ରଜାତିର ଫଳ, ଏବଂ ପ୍ଲମ ଏବଂ ଆପ୍ରିକଟ୍ ଭଳି ପ୍ରାୟ ୨୦୦ ଗଛର ଫଳ ରହିଥିଲା ​​| କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ବଗିଚା ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଫେସର ସାମ ଏହା ଦେଖିଲେ, ସେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଉଥିବା ଏହି ଉଦ୍ୟାନକୁ ନୂତନ ଆଶା ଦେଲେ | ଏବଂ ଆଜି ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ‘ଟ୍ରି ଅଫ୍ ୪୦’ ନାମରେ ବିଶ୍ୱ ସାମ୍ନାରେ ଅଛି |

Comments are closed.