ଲକ୍ସ ଗୋଲଡେନ୍ ରୋଜ୍ ଆୱାର୍ଡସର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଲକ୍ସ ପକ୍ଷରୁ ଏହାର ଉତ୍ସବର ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି, ଯାହା କେବଳ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ସାରା ବିଶ୍ୱର ବିପୁଳ ସିନେପ୍ରେମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସରରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ, ହୃଦୟର ରାଜା-ଶାହରୁଖ ଖାନ୍ ତାଙ୍କୁ ଅନୁପ୍ରାଣିତ କରିଥିବା ବଲିଉଡ୍ର ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିିଛନ୍ତି ।
ଏହି ଆୱାର୍ଡଗୁଡ଼ିକ ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍ ସିନେମା ରୂପେ ଘୋଷିତ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଶାହରୁଖ ଖାନ୍ ଲକ୍ସ ଦିବସରେ ସିନେମା ଶୈଳୀରେ ବିଚରଣ କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଶର୍ମିଳାଙ୍କଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କରିନା ଓ ଆଲିଆଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ-କିଙ୍ଗ୍ ଖାନ ସେମାନଙ୍କ ଅନିନ୍ଦ୍ୟ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଓ ଦଶକ ଦଶକ ଧରି ସେମାନଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ତତ୍ୱକୁ ନେଇ ବିମୋହିତ ହୋଇଥିଲେ । ଲକ୍ସ ଗୋଲ୍ଡେନ୍ ରୋଜ୍ ଆୱାର୍ଡ ଦିନକୁ ଦିନ ଦୃଢ଼ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଓ ଏହି ମଞ୍ଚରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ଲିଙ୍ଗ ସମାନତା ଅଭିଯାନ-ଜାତିସଂଘର ହିଫର୍ସିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ପୁରସ୍କାରର ସ୍ତର ଉଚ୍ଚ ହୋଇଛି, ଯାହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ସିନେମା ଜଗତର ପୁରୁଷ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମହିଳା ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ପ୍ରତି ସଂହତି ଜ୍ଞାପନ କରିବା ଓ ସେମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଓ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯୋଗଦାନକୁ ପାଳନ କରିବା । ଏହି ଉତ୍ସବ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସାବୁନ ଲକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଉପସ୍ଥାପିତ, ଯାହାର ୯୦ ବର୍ଷର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପରମ୍ପରା ରହିଛି । ଏହି ଉତ୍ସବର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେଉଛି ବଲିଉଡ୍ର ବହୁ ପ୍ରତିକ୍ଷୀତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ।
ଲକ୍ସ ଦିବସ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ଶାହରୁଖ ଖାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ସେଲୁଲଏଡ୍ ପରଦାରେ ମୁଁ ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ମୋ ପ୍ରେମରେ ପାଗଳ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବରେ ମୁଁ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପାଗଳ ହୋଇଛି । ଲିଙ୍ଗ ସମାନତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୁଁ ମୋର ଅଭିପ୍ରାୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି । ମୁଁ ଦୃଢ଼ ଭାବେ ବିଶ୍ୱାସ କରେ ଯେ ପ୍ରତିଭା ଅନୁଯାୟୀ ଦେୟ ମିଳିବା ଉଚିତ, ଲିଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ ନୁହେଁ । ଉଭୟ ଲିଙ୍ଗର ଭଲ ଓ ଖରାପ ଦିଗ ରହିଛି, ଯଦିଓ କାମକୁ ଅଧିକ ସୁନ୍ଦର କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁଁ ଭଲପାଏ ।’’ ଏହି ପୁରସ୍କାର ବିଷୟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ପ୍ରବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ଆକର୍ଷଣୀୟ ବଲିଉଡ୍ ଦିବସରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଓ ମହିଳାଙ୍କ ପସନ୍ଦର ବ୍ୟକ୍ତି ଶାହରୁଖ ଖାନ୍ଙ୍କୁ ଆମ ସୋ’ର ପରିଚାଳକ ଭାବେ ଚୟନ କରି ଆମେ ବେଶ୍ ଆନନ୍ଦିତ । ଚିନ୍ତାଧାରା ହେଉଛି ଏକଜୁଟ ହେବା ଓ ଆବେଗ, ସାହସିକ ପସନ୍ଦ ଓ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନକୁ ପାଳନ କରିବା । ଆମର ଲକ୍ସ ଦିବସ ହେଉଛି ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଓ ଏହି ତୃତୀୟ ସଂସ୍କରଣ ସହିତ ଆମେ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଠିଆ ହୋଇ ଏହି ବିଶ୍ୱ ମଂଚରେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରୁଛୁ ।’’

Comments are closed.